Łupane drewno opałowe to odmiana drewna opałowego, przygotowanego do spalania w piecach i kominkach. Jest podzielone na mniejsze fragmenty, co ułatwia jego układanie w palenisku. Zwykle jest ono sezonowane, co gwarantuje, że jest odpowiednio wysuszone dla efektywnego spalania. Stanowi popularne źródło ciepła w wielu domach i budynkach.

Jeżeli poszukujesz łupanego drewna opałowego w naszej okolicy ( powiat Tarnowskie Góry, Gmina Zbrosławice ), polecamy Tartak Krawczyk z Kopienicy. Tutaj zakupisz drewno opałowe łupane w cenie 400-500 zł mp. Zawsze aktualny cennik znajduje się na stronie: Cennik sprzedaży Drewna – Tartak Krawczyk (tartak-polska.com) , na tej stronie znajdziesz również dobrą ofertę na brykiet. Zachęcamy do złożenia zamówienia: 727553470 lub 603114047 .

Jak dobrze wybrać drewno opałowe?

Drewno opałowe, aby służyło jako efektywne i bezpieczne źródło ciepła, musi spełniać pewne kryteria. Wybierając odpowiednie drewno, warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów:

 1. Rodzaj drewna: Drewno z drzew liściastych, takich jak dąb, buk czy grab, jest uważane za najlepsze do celów opałowych. Charakteryzuje się równomiernym spalaniem, niską zawartością żywicy i minimalnym wydzielaniem dymu. Z kolei drewno iglaste, np. sosna czy świerk, choć ma swoje zalety, może prowadzić do większego osadzania się sadzy w kominie oraz generować intensywniejszy dym.
 2. Wilgotność: Kluczowym czynnikiem jest odpowiednie wysuszenie drewna. Drewno sezonowane, które przez kilka miesięcy przechowywane było w suchym miejscu, jest idealne do spalania. Zbyt mokre drewno nie tylko spala się nierównomiernie, ale także może prowadzić do nadmiernej produkcji dymu i osadzania się sadzy.
 3. Kaloryczność: Drewno miękkie, takie jak sosna, spala się szybko i dostarcza dużo ciepła w krótkim czasie. Z kolei drewno twarde, jak dąb, zapewnia dłuższe i bardziej stabilne spalanie. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i rodzaju pieca czy kominka, którym dysponujesz.
 4. Pochodzenie drewna: Ważne jest, aby nabywać drewno od renomowanych dostawców. W ten sposób masz pewność, że drewno jest odpowiedniej jakości, pochodzi z legalnych źródeł i nie będzie miało negatywnego wpływu na Twoje urządzenia grzewcze.
 5. Przechowywanie: Po zakupie drewna warto przechowywać je w suchym i przewiewnym miejscu, aby uniknąć nadmiernego nawilżenia.

Wybierając odpowiednie drewno opałowe, dbasz nie tylko o efektywność ogrzewania, ale także o jakość powietrza wewnątrz pomieszczeń oraz długowieczność Twojego kominka czy pieca.

Gdzie warto kupić drewno opałowe w gminie Zbrosławice?

Jeśli poszukujesz wysokiej jakości drewna opałowego w gminie Zbrosławice, warto zwrócić uwagę na ofertę Tartaku Krawczyk zlokalizowanego w Kopienicy. Oto kilka informacji na temat tego tartaku:

 • Lokalizacja: Tartak Krawczyk obsługuje klientów z wielu miejscowości, w tym Zbrosławice, Gliwice, Tarnowskie Góry, Zabrze, Lubliniec i wielu innych.
 • Oferta: Tartak oferuje różnorodne gatunki drewna opałowego oraz podbitkę sosnową i brykiet. Każdy z tych produktów charakteryzuje się specyficznymi właściwościami, które czynią je idealnymi do różnych zastosowań, zarówno w budownictwie jak i w ogrzewaniu.
 • Zalety zakupu w tartaku: Kupując drewno bezpośrednio z tartaku, klienci mogą liczyć na atrakcyjne ceny, ponieważ omijają pośredników. Dodatkowo, mają możliwość dokładnego wyboru gatunku, wymiaru oraz klasy jakości drewna, co pozwala na dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb.
 • Dodatkowe informacje: Tartak Krawczyk oferuje szeroki wybór drewna o różnych wymiarach, gatunkach i klasach jakości. Dzięki temu klienci mogą znaleźć idealne rozwiązania do swoich projektów budowlanych, stolarskich czy opałowych.

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem drewna opałowego lub konstrukcyjnego, zachęcamy do odwiedzenia strony głównej Tartaku Krawczyk i zapoznania się z pełną ofertą.

Dlaczego drewno opałowe powinno być sezonowane?

Drewno opałowe powinno być sezonowane z kilku ważnych powodów:

 1. Efektywność spalania: Świeże drewno zawiera dużo wilgoci, co sprawia, że spala się mniej efektywnie. Drewno sezonowane ma niższą zawartość wody, dzięki czemu generuje więcej ciepła podczas spalania.
 2. Mniejsza ilość dymu: Drewno o wysokiej zawartości wilgoci podczas spalania wydziela więcej dymu. Dym ten może być nie tylko uciążliwy dla mieszkańców, ale także może prowadzić do osadzania się sadzy w kominie.
 3. Ochrona komina: Spalanie mokrego drewna prowadzi do większego osadzania się kreozotu – substancji, która jest produktem niepełnego spalania. Kreozot może gromadzić się w kominie, zwiększając ryzyko pożaru komina.
 4. Lepsza jakość powietrza: Spalanie mokrego drewna może prowadzić do wydzielania większej ilości szkodliwych substancji do atmosfery, co ma negatywny wpływ na jakość powietrza.
 5. Ekonomia: Drewno sezonowane spala się wolniej i równomierniej w porównaniu do mokrego drewna, co oznacza, że potrzebujesz mniej drewna do wytworzenia tej samej ilości ciepła.
 6. Mniejsza wilgotność w pomieszczeniu: Spalanie mokrego drewna może zwiększać wilgotność w pomieszczeniu, co nie jest korzystne dla zdrowia ani dla domu.
 7. Lepszy zapach: Drewno sezonowane ma tendencję do wydzielania przyjemniejszego, bardziej „drewnianego” zapachu podczas spalania w porównaniu do mokrego drewna.

Dlatego ważne jest, aby przed spaleniem drewno było odpowiednio przechowywane i wysuszone, co zapewnia optymalne warunki do jego spalania. Sezonowanie drewna polega na naturalnym suszeniu go przez pewien okres czasu (często przez co najmniej sześć miesięcy) w suchym i przewiewnym miejscu.

Podsumowanie

Drewno opałowe (łupane) w dobrej cenie – Tartak Krawczyk

Artykuł opisuje zalety łupanego drewna opałowego, które jest przygotowane do spalania w piecach i kominkach. Drewno to jest podzielone na mniejsze fragmenty, co ułatwia jego układanie w palenisku i jest zazwyczaj sezonowane, co gwarantuje efektywne spalanie. Artykuł poleca Tartak Krawczyk z Kopienicy jako miejsce zakupu drewna opałowego w okolicy powiatu Tarnowskie Góry i Gminy Zbrosławice, oferując drewno w cenie 400-500 zł/mp. Autor podkreśla również ważność wyboru odpowiedniego drewna opałowego, zwracając uwagę na rodzaj drewna, jego wilgotność, kaloryczność, pochodzenie oraz sposób przechowywania.